תקן מסופי הסליקה החדש - EMV

AppliPay

מערכת אפליפיי

בחודשים הקרובים ישראל מצטרפת לתקן בטיחות שנפוץ בעולם, והוגדר על ידי חברות סליקת האשראי הגדולות, תקן EMV או Europay Master Visa. תקן זה נועד למנוע את ההונאה הנפוצה ביותר - גניבה של כרטיסי אשראי או העתקה שלהם ולאחר מכן שימוש בכרטיסים אלו במסופים במגוון עסקים.

זהו תקן סליקה המשלב הן חומרה והן תוכנה מיוחדת. את השבב המותקן על גבי הכרטיס אנו מכירים בישראל עוד משנת 2015. שבב זה נועד לוודא כי לא ניתן יהיה לשכפל את הכרטיס ולהשתמש בו. כעת, נוספת שכבת ההגנה הנוספת המחייבת הזנה של קוד אישי סודי בן ארבע ספרות בכל רכישה.

מהו הקוד הסודי?

למעשה הצרכן משתמש בקוד סודי זה בכל פעם שהוא בודק את יתרת האשראי או מבצע משיכת מזומנים בכספומט. זהו אותו קוד בין ארבע ספרות המכונה בעולם וכיום גם בארץ PIN. בדרך כלל, כאשר גנב משתמש בכרטיס בחנות, הוא לא ידע מהם פרטי הקוד, ולכן העסקה שינסה לבצע לא תאושר. בנוסף, קוד אישי זה יאפשר לזהות כי מדובר במשתמש שאינו מורשה לרכוש בכרטיס ולהקל על תפיסתו.

מסוף סליקה חדשני וחכם שיקל על בית העסק והלקוח

מסוף סליקה חכם יכלול בתוכו לא רק את האפשרות לגהץ את הכרטיס בתנועה של משיכה, אלא יכלול גם פתח בתחתית המכשיר המאפשר להכניס את החלק בכרטיס הכולל את השבב. לאחר מכן, לחצני מספרים יאפשרו להזין את הקוד הסודי במהירות ולאשר את העסקה. במכשירים חכמים יותר סכום העסקה יופיע על המסך, ולאחר מכן הצרכן יתבקש לחתום על גבי המסך. כך, כל הנתונים ישמרו במאגרי המידע הממוחשבים של העסק ויכללו גם את חתימת הצרכן. שיטה זו תחליף את השיטה המיושנת, שבה הלקוחות היו חותמים על גבי קבלת נייר ובית העסק היה צריך לשמור את הקבלות, ולאתרן במידת ודווח על עסקה באמצעות כרטיס אשראי גנוב.

האם ניתן יהיה להשתמש בכרטיס האשראי אם שכחתנו את הקוד?

רוצים לבצע תשלומים בטלפון? לא תזדקקו לקוד. אך, אם שכחתם את הקוד הסודי לא תוכלו להשתמש בכרטיס האשראי בבתי עסק, ממש כפי שלא הייתם יכולים למשוך מזומן במכשיר הכספומט ללא הקוד. ניתן יהיה לגשת לבנק ולאפס את הקוד או לקבל את הקוד הקודם. חשוב שלא לרשום את הקוד על הכרטיס ולא לשמור פתק בארנק הכולל את הקוד כך, אם אדם זר גנב את הכרטיס הוא לא יוכל לעשות בו שימוש.

מדוע יישום הטכנולוגיה החדשה עוזר לכולם?

יישום התקן והטכנולוגיה החדשים עוזר הן לבית העסק, הן ללקוח והן לחברות האשראי. הוא מצמצם בצורה משמעותית את היכולת להשתמש בכרטיס במידה ונגנב ומעניק לכם את הזמן הדרוש לדווח על הגניבה ולהזמין כרטיס חדש. בין השאר, אפשרות זו גם מונעת שימוש לא רצוי בכרטיס שלכם על ידי בני המשפחה ללא רשותכם.

מאמרים נוספים